663
229440

YAN ZORITCHAK, glasskulptur, Frankrike 1989.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris

Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Slipat och "fused" glas i rött, blått och grönt fäst på gultonad sockel. Signerad Zoritchak Jan -89. Höjd 44 cm.

Nagg.

Efter studier i hemlandet Slovakien på Zelezný Brod och Academy of Applied Arts i Prag har Z. varit verksam och bl.a. undervisat i glaskonst i Frankrike sedan 1970. Han är mest känd för sina abstrakta glasskulpturer i optiskt slipat glas.