Graverad antikiserande dekor av dansande kvinnofigurer. Signerad Orrefors G 109 24 AD (gravör Arthur Diessner). Höjd 11,5, längd 21,2 cm.
Obetydligt slitage.
H. Ricke, U. Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", katalognummer 70, sid 81.
Modellen formgiven år 1918.