Snidat och bemålat trä i olivgrönt med förgylld kinesiserande reliefdekor, svängda ben, beige stoppad klädsel, sannolikt original.
Obetydligt slitage, benen något lösa.
Modellen utställd Göteborgsutställningen 1923.