427
261563

CARL HÖRVIK, fåtöljer, 1 par, Stockholm 1920.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Polityrbonad björk, svängd form, rotting i sits och rygg. Längd 80 cm

Obetydligt slitage.

Verkstadens Utställning år 1920.

Red. Gregor Paulsson, Svenska Slöjdföreningens Tidskrift, årgång 1920, 3:e häftet, se text sid 71, avbildade sid 78,79, 80."Bland de mindre stilbundna interiörerna lägger man särskilt märke till ett vardagsrum av arkitekt Carl Hörvik".."Möbeln och rummet som helhet bildade ett friskt inslag i utställningen, rättfram, sakligt och utan pjunk".

Red. Monica Boman, "Svenska Möbler 1890-1990", se text sid 113-115, möblemanget avbildat på sid 114.

Dessa var del av det avancerade möblemang Carl Hörvik ställde ut på Verkstadens Utställning år 1920.
Möblemanget i dess helhet såldes på Bukowskis Auktion nr 533- våren 2004.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

256. Josef Frank, akvarell, Regents Park.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
Fair warning
38 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
44 000 SEK