403
252168

CARL MALMSTEN, fåtölj "Konsert" ca 1926.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
707 - 883 EUR
729 - 911 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Stoppad klädsel av röd sammet, mörkbetsade ben. Mässingsplakett märkt B2 59-68

Slitage, repor.

Proveniens

Stockholms Konserthus

Stockholms Konserthus invigdes i april 1926, ritat av arkitekt Ivar Tengbom, möblerna var formgivna av Carl Malmsten.
Detta exemplar omhändertogs av en medarbetare vid en tidigare renovering Konserthuset.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

55. Berndt Friberg, vaser, 7 st och skålar, 4 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1960-tal.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
Aktuellt bud:
11 000 SEK