Grönpatinerat järn och matt väld opalinskärm av glas. Detta exemplar sannolikt 1950-tal. Diameter 50 cm.
Slitage.
Formgiven till Gunnar Asplunds musikrum på Verkstadens utställning 1920 på Liljevalchs konsthall i Stockholm. Tillverkades av Böhlmarks från 1922 och framåt.