IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, ett par "Dianaurnan", Näfveqvarns Bruk.
Gjutjärn med reliefdekor. Signerad I.J. 1919 på livet. Höjd 46, diameter 38 cm.
Slitage, något rostanlupen.(2)
Modellen formgiven år 1919. Dianaurnan visades på Göteborgsutställningen 1923 och på världsutställningen i Paris 1925.