"Personaggio decorato"
Signerad Baj och numrerad 25/100 på etikett a tergo. Èdition MAT, collection 65. Collage, textil och rep 47 x 56 cm inkl ram.
Jean Petit, "Catalogue de l'oeuvre graphique et des multiples d'Enrico Baj. Volume 1 1952-1970.", 1973, jämför bild figur 1 under rubriken "Multiples 1965-1970".