Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1020 | RING, smaragder och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct. | 6 000 SEK |
1021 | GARNITYR, 5 delar, örhängen, diadem, collier, brosch samt ring med antik- och gammalslipade diamanter, tot. ca 15 ct. 1800-talets andra hälft. | 275 000 SEK |
1022 | ARMBAND, gula fasettslipade safirer med gammalslipade diamanter, tot. ca 0.45 ct. Sekelskifte 1900. | 36 000 SEK |
1023 | ARMRING, cabochonslipade rubiner med röd och blå emalj. Indien, 1800-talets andra hälft. | 20 000 SEK |
1024 | RING, cabochonslipade rubiner, Indien, 1900-talets första hälft. | 4 000 SEK |
1025 | RING, princesslipade diamanter, tot. 4.10 ct. | 14 500 SEK |
1026 | RING, trappslipad akvamarin med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct. | Återrop |
1027 | RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.61 ct. | 27 000 SEK |
1028 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 4.48 ct. | Återrop |
1029 | BROSCH, stiliserad blomsterkvist med rosenslipade diamanter, 1800-talets andra hälft. | 5 500 SEK |
1030 | ARMBAND, 47 briljantslipade diamanter, tot. 9.65 ct. | Återrop |
1031 | COLLIER, 7 rader fasetterade blå safirer, lås med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct. | 20 000 SEK |
1032 | COLLIER, odlade barocka Tahitipärlor, 14,4-10 mm, lås med briljantslipade diamanter. | Återrop |
1033 | GARNITYR, fasettslipade citriner, hänge och ett par örhängen, 1800-talets mitt. | 32 000 SEK |
1034 | COLLIER, naturliga sötvattenspärlor, 7,0-4,2 mm, lås med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct. 1930-tal. | Återrop |
1035 | RING, W.A. Bolin, fem briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1930-tal. | 10 500 SEK |
1036 | RING, briljant- och navetteslipade diamanter, tot. ca 2.30 ct, i form av blomma. | Återrop |
1037 | BROSCH, briljant- åttkant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 5 ct. med fyra cabochonslipade rubiner. | Återrop |
1038 | ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor, 16,5-17 mm, med briljant- och baguetteslipade diamanter, tot. 0.95 ct. | 25 000 SEK |
1039 | HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant, ca 1 ct, samt krans av carréslipade rubiner och smådiamanter. Ca 1915. | 34 000 SEK |
1040 | ARMBAND, guld i form av skärp med två tofsar. 1800-talets andra hälft. Vikt 108,3 g. | Återrop |
1041 | HÄNGSMYCKE, droppformad naturlig pärla med antikslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct. 1800-tal. | 14 500 SEK |
1042 | RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, carréslipade rubiner och pärlemor. | 13 000 SEK |
1043 | RING, briliantslipad diamant, ca 1 ct. | 41 000 SEK |
1044 | ÖRHÄNGEN, orientaliska droppformade pärlor, ca 7,8 mm, med antik- och rosenslipade diamanter. 1920-tal. | 37 000 SEK |
1045 | GARNITYR, mikromosaik, armband, hängsmycke samt örhängen. Italien ca 1860-1880-tal. | 27 000 SEK |
1046 | BROSCH, kvinnoporträtt av skuren agat med antikslipade diamanter och bård av orientaliska pärlor. Ca 1880. | Återrop |
1047 | ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter, tot. ca 5.50 ct, varav mittstenarna ca 1 ct vardera. 1930-tal. | Återrop |
1048 | RING, briljantslipad diamant, 6.07 ct, med trapezslipade diamanter på vardera sida, tot. ca 1 ct. Cert. HRD. | Återrop |
1049 | ÖRHÄNGEN, Cartier, 'Panthérè', guld med ögon av smaragd. 1990-tal. | 25 000 SEK |
1050 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct. Cert. HRD. | 36 000 SEK |
1051 | RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.40 cts. | 32 000 SEK |
1052 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, med vardera orientalisk pärla, ca 8,6 mm. | 26 000 SEK |
1053 | ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor, ca 14,5 mm med briljantslipade diamanter, tot. 1.47 ct. | 25 000 SEK |
1054 | RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct. | 48 000 SEK |
1057 | ÖRHÄNGEN, odlad Tahiti pärla, ca 15,5 mm, blå safirer och briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 2.40 ct. | Återrop |
1058 | ÖRHÄNGEN, checkerslipade ametister med briljantslipade diamant, tot. ca 0.40 ct. | 10 500 SEK |
1059 | ÖRHÄNGEN, turkoser med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct. | Återrop |
1060 | DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1.01 ct. Cert. IGI. | 40 000 SEK |
1061 | DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1 ct. Cert. IGI. | Återrop |
1062 | RING, odlad japansk pärla, ca 12 mm, med 4 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct. 1980-tal. | 6 500 SEK |
1063 | RING, oval fasettslipad blå safir, ca 4.50 ct med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct. | Återrop |
1064 | ÖRHÄNGEN, trappslipade ametister med bård av briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct. | 26 000 SEK |
1066 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.42 ct. | 17 500 SEK |
1067 | RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct. | Återrop |
1068 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 10.05 ct. | 100 000 SEK |
1069 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 5.30 ct. | Återrop |
1070 | RING, briljantslipad diamant, (äldre slipning) 4.11 ct, enl. gravyr. | 310 000 SEK |
1072 | COLLIER, filigranarbete, svensk empire, Abraham Norlin Malmö, verksam 1796-1818. | 14 500 SEK |
1073 | ÖRHÄNGEN, cognacsfärgade South sea pärlor, ca 14 mm, med briljantslipade diamanter. | Återrop |
1074 | RINGAR, Cartier, 3 st, med rubin, smaragd och blå safir. | 46 000 SEK |
1076 | GARNITYR, 3 delar, diadem, collier samt örhängen, guld med citriner samt gammalslipade diamanter. 1800-tal. | Återrop |
1077 | HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot 1.78 ct, i form av litet hjärta. | 15 000 SEK |
1078 | RING, Cartier, guld. | 10 500 SEK |
1081 | BROSCH, briljantslipade diamanter med naturlig sötvattenspärla, 1950-tal. | Återrop |
1082 | RING, cabochonslipad ljusblå stjärnsafir, 33.62 ct enl cert GRS, med briljantslipade diamanter, tot. 0.37 ct. | Återrop |
1083 | BROSCH, W.A. Bolin, cabochonslipade blå safirer med briljant- och åttkantslipadeslipade diamanter, tot. ca 2 ct. 1950-tal. | 25 000 SEK |
1084 | RING, briljantslipad diamant, 6 ct. | Återrop |
1085 | COLLIER, Cartier, briljant- och assherslipade diamanter, tot. ca 5 ct. | 45 000 SEK |
1086 | SMYCKESET, omarbetade örhängen, orientaliska pärlor och gammalslipade diamanter, tot. ca 2.40 ct. | 14 000 SEK |
1087 | HÄNGE, baguette- och briljantslipade diamanter, tot. 1.10 ct samt oval fasettslipad smaragd, ca 4 ct. | Återrop |
1088 | RING, kuddslipad blå safir, 3.05 ct, samt briljantslipade diamanter, tot. 0.86 ct. | 30 000 SEK |
1089 | HÄNGSMYCKE, gammal- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 2.50 cts. Ca 1915. | Återrop |
1090 | BROSCH, ametist med rosenslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. Ca 1905. | 11 000 SEK |
1091 | RING, briljantslipad diamant, 5.55 ct. | Återrop |
1092 | COLLIER, 108 briljantslipade diamanter, tot. 21.47 ct. | 165 000 SEK |
1093 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct. | Återrop |
1094 | RING, droppslipade cognacsfärgade diamanter, tot. ca 4.70 ct, samt vita briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct. | Återrop |
1095 | ÖRHÄNGEN, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1940-tal. | 12 000 SEK |
1096 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. | 22 000 SEK |
1097 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. | 14 000 SEK |
1098 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. | 18 500 SEK |
1099 | HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant, ca 2.40 ct, samt mindre diamanter. Ca 1915. | 110 000 SEK |
1100 | COLLIER, doserade orientaliska pärlor, 5,3-1,8 mm, lås med rosenslipade diamanter, 1920-tal. | 8 500 SEK |
1101 | RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Stockholm 1951. | 7 300 SEK |
1102 | RING, droppformad opal med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. | 12 000 SEK |
1103 | COLLIER, 1332 infattade briljantslipade diamanter, tot. 10.51 ct. | Återrop |
1104 | HÄNGSMYCKE, droppslipad Fancy Yellow diamant, 1.02 ct samt radiant cut, 0.24 ct, assher cut 0.31 ct. | Återrop |
1105 | COLLIER, odlade South sea pärlor, 14,6-13,8 mm, med kullås. | Återrop |
1106 | BROSCH, stiliserad blomma med briljantslipade diamanter, tot. ca 6.50 ct enl. intyg. 1960-tal. | Återrop |
1107 | ÖRHÄNGEN, rosa turmaliner, ametister, calcedon samt briljantslipade diamanter, tot. 0.93 ct. | 31 000 SEK |
1108 | COLLIER, lång riviérè med briljantslipade diamanter, tot 25.70 ct, doserande i olika partier. | 135 000 SEK |
1109 | ÖRHÄNGEN, droppslipade peridoter, tot. 10.83 ct, samt briljantslipade diamanter, tot, 1.74 ct. | 32 000 SEK |
1111 | BROSCH, antik- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct samt orientalisk pärla. Ca 1905. | 7 500 SEK |
1112 | COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct. | Återrop |
1113 | HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct. | Återrop |
1114 | RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct. | Återrop |
1115 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct. | Återrop |
1116 | RING, antikslipad diamant, ca 0.75 ct, samt rubin och mindre diamanter, tot. ca 0.70 ct. 1930-tal. | 11 000 SEK |
1117 | ÖRHÄNGEN, Chopard, Happy diamonds, svarta och vita briljantslipade diamanter, i form av hjärtan. | 15 000 SEK |
1118 | RING, oval fasettslipad blå safir, ca 2 ct med briljantslipade diamanter, ca 2 ct. | 15 000 SEK |
1119 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 6.05 ct. | 35 000 SEK |
1120 | ARMBAND, cognacsfärgade briljantslipade diamanter, tot. 6.20 ct, tre vita diamanter. | 20 000 SEK |
1121 | ARMBAND, svarta briljantslipade diamanter, tot. ca 6.15 ct, tre vita diamanter. | 21 000 SEK |
1122 | RING, cushion cut diamant, 1.27 ct. Cert. GIA. | Återrop |
1123 | COLLIER, odlade pärlor, 8,4-3,1 mm, lås i platina och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct. | 5 200 SEK |
1124 | COLLIER, fem rader med infattade briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct. | 16 000 SEK |
1125 | RING, prinsesslipad diamant, 2.11 ct samt triangelslipade diamanter, tot. 1.45 ct. | Återrop |
1126 | COLLIER, 76.70 ct cognacsfärgade briljantslipade diamanter, tot. 76.70 ct samt mellanleder av vita briljantslipade diamanter, tot. ca 3.05 ct. | 160 000 SEK |
1127 | RING, rökfärgad topas 28,52 ct med briljantslipade diamanter, tot. 0.88 ct. | Återrop |