Nr. | Föremål | Klubbat pris |
911 | SALTKAR, ett par, G. Häberlein, Nürnberg, 1800-talets början. Totalvikt 153 g. | Återrop |
913 | SKRIVSTÄLL, av Christian Henrik Klinck, Stockholm 1783. Gustavianskt. | 15 000 SEK |
914 | LÄSLAMPA, för två ljus, av Nils Jacob Adamsson, Norrköping 1841. | 12 000 SEK |
915 | CHANUKKASTAKE, av Antoni Riedel, Warzawa (verksam sent 1800-tal). | 25 000 SEK |
916 | BÄGARE, av Jacob Brunck, Stockholm 1721. | 26 000 SEK |
917 | BÄGARE, av Berendt Möllers änka, Stockholm 1726. | 17 000 SEK |
918 | BÄGARE, av Niclas Warneck, Karlstad 1742. | 3 400 SEK |
919 | BÄGARE, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760. | 15 000 SEK |
920 | BÄGARE, av Johan Hedman, Södertälje sannolikt 1771. | 10 000 SEK |
921 | BÄGARE, av Anders Tidström, Vasa 1795. | 10 000 SEK |
922 | BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall 1778. | 7 000 SEK |
923 | BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudviksvall 1794. | 23 000 SEK |
924 | DOSA, av Andreas Öhrman, Stockholm 1758. | 9 000 SEK |
925 | ASTROLOGISK KALENDER, ostämplad, silver och mässing, 1700-tal. | 10 000 SEK |
926 | SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige tidigt 1600-tal. | 14 500 SEK |
927 | SKED med dubbel kerubknopp, av Jöns Ellerhusen, Stockholm 1691. | 8 800 SEK |
928 | SKED med kronknopp, icke identifierad mästarstämpel/bomärke, Sverige 1500-talets slut. | 20 000 SEK |
929 | SKED med dubbel kerubknopp, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-tal. | 21 000 SEK |
930 | SKED med kotteknopp, icke identifierad mästarstämpel, sannolikt Norge 1600-tal. | 12 000 SEK |
931 | SKED med dubbel kerubknopp, av Nicolai Willemsen Horstman (verksam i Trondheim 1720-60). Barock-stil. | 7 500 SEK |
932 | BEGRAVNINGSSKED, av Pehr Zethelius, Stockholm 1796. | 4 000 SEK |
933 | SILSKED, av Peter Pettersson, Christiana, Norge, 1798. | 4 000 SEK |
934 | BESTICKUPPSÄTTNING, 138 delar, av W A Bolin, Stockholm 1939-1940. | 42 000 SEK |
935 | DOSA, guld en cinq couleurs, av Anders Zachoun, Stockholm 1772. Gustaviansk. | 210 000 SEK |
936 | DOSA, guld 18K, av Frans Wilhelmsson, Stockholm 1786. | 17 500 SEK |
936A | DOSA, guld 18k, av Nils Carlén, Stockholm 1792? (verksam 1797-1824). | 32 000 SEK |
937 | DOSA, Frankrike 1700-talets andra hälft. | 11 000 SEK |
938 | DOSA, Frankrike 1780-tal. | 10 500 SEK |
939 | DOSA, guld 18 k, Genève, c:a 1810. | 25 000 SEK |
940 | DOSA, guld 18k, Schweitz 1800-talets förra hälft. | 15 000 SEK |
941 | DOSA, guld 13k, en deux couleurs, ostämplad, 1800-talets mitt. | 18 000 SEK |
944 | RING, kvinnoporträtt av skuren smaragd med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct. 1930-tal. | 18 000 SEK |
945 | HÄNGSMYCKE, obehandlad fasettslipad akvamarin med rosenslipade diamanter och blå safir. Sekelskifte 1900. | 44 000 SEK |
946 | BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct, varav mittsten ca 1.25 ct. 1800-talets andra hälft. | 30 000 SEK |
947 | RING, oval fasettslipad ametist, 22.49 ct med briljantslipade diamanter, tot. 0.69 ct. | 18 000 SEK |
948 | RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct och carréslipade safirer, 1950-tal. | 13 000 SEK |
949 | ÖRHÄNGEN, cabochonslipade smaragder samt briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal. | 14 000 SEK |
950 | ARMBAND, guld med ornament med rosenslipade diamanter samt svart emaljarbete, 1800-talets andra hälft. | 26 000 SEK |
951 | ÖRHÄNGEN, vardera peridoter, 5.96 ct, samt rosa safirer, 1.08 ct och briljantslipade diamanter, tot. 0.45 ct. | 15 000 SEK |
952 | RING, ceriserosa syntetiskt safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct . | 12 500 SEK |
953 | BROSCH, snäckskalskamé med guldbård, 1800-talets andra hälft. | 3 000 SEK |
954 | BROSCH, antikslipade diamanter, rubiner, smaragder och blå safirer med orientalisk pärla. Sent 1800-tal. | 44 000 SEK |
955 | RING, oval fasettslipad blå safir med åttkantslipade diamanter, 1920-tal. | 60 000 SEK |
956 | BROSCH, 7 antikslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct med blått emaljarbete, 1800-talets mitt. | Återrop |
957 | ÖRHÄNGEN, odlade Tahiti pärlor, ca 12,5 mm, med vardera briljantslipad diamant, tot. ca 0.15 ct. | 10 000 SEK |
958 | ARMBAND, 42 blå fasettslipade safirer, tot. 16.70 ct med 43 briljantslipade diamanter, tot. 3.60 ct. 1980-tal. | 32 000 SEK |
959 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.01 ct. | 15 000 SEK |
960 | BROSCH, blå safirer med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct. 1880-tal. | 10 500 SEK |
962 | COLLIER, antikslipade diamanter, tot. ca 1.0 ct, rubiner och orientaliska pärlor. Ca 1890-tal. | 20 000 SEK |
963 | RING, trappslipad ametist, 17.37 ct samt peridoter och briljantslipade diamanter, tot. 0.54 ct. | 20 000 SEK |
964 | ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor, Tahiti pärlor samt två briljantslipade diamanter, tot. 0.34 ct. | 22 000 SEK |
965 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct, i form av hjärtan. | 15 000 SEK |
966 | ARMBAND, guld med trappslipad citrin. 1950-tal. | 22 000 SEK |
967 | RING, gammalslipad diamant, 4.14 ct. | 195 000 SEK |
968 | RING, trappslipad akvamarin, 16.05 ct med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct. | 27 000 SEK |
969 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter 2.29 ct, med rosenkvart och cabochonslipade månstenar. | 24 000 SEK |
970 | BROSCH, W.A. Bolin, briljant- baguette- och droppslipade diamanter, tot. ca 9 ct. 1950-tal. | 74 000 SEK |
971 | RING, checkerslipad rosenkvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. | Återrop |
973 | HÄNGSMYCKE/BROSCH, rosenslipade diamanter. 1700-tal. | 14 000 SEK |
974 | DIADEM, antikslipade diamanter, tot. ca 8-10 ct, i två rader. 1800-talets mitt. | Återrop |
975 | RING, gammalslipad diamant, ca 1.50 ct, med smådiamanter på sidorna. | 36 000 SEK |
976 | RING, rund fasettslipad blå topaz, ca 12 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 0.50 ct. | 12 000 SEK |
977 | ÖRHÄNGEN, 'cushion' slipade diamanter, 3.01 ct resp. 3.03 ct, samt övriga, tot. 9 ct. Cert. GIA. | Återrop |
979 | RING, fantasislipad kunzit, 31.38 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 1.15 ct. | 18 500 SEK |
980 | RING, cushion cut diamant, 6.02 ct. Cert. HRD. | 950 000 SEK |
981 | ÖRHÄNGEN, checkerslipad rosenkvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. | 17 000 SEK |
982 | ARMBAND, rosa safirer, ametister, peridoter och briljantslipade diamanter. | Återrop |
983 | ÖRHÄNGEN, rosa och gula safirer, tot. ca 9 ct. | Återrop |
984 | ÖRHÄNGEN, cognacsfärgade South sea pärlor, ca 15 mm, med rosa turmaliner. | 15 000 SEK |
985 | RING, Tressori, cognacsfärgade- och vita briljantslipade diamanter, tot. 9 ct. | Återrop |
986 | COLLIER, vita och gula briljantslipade diamanter, tot. ca 15 ct. | 145 000 SEK |
987 | RING, fantasislipad tanzanit, 10.33 ct med briljantslipade diamanter, tot. 1.09 ct. | 55 000 SEK |
988 | RING, smaragdslipad diamant, sk square emerald cut, 3.02 ct. Cert. IGI. | Återrop |
989 | BROSCH, blå safir med briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. Ca 1915. | 27 000 SEK |
990 | ARMBAND, gammalslipade diamanter, tot. ca 30 ct, och baguetteslipade blå safirer, tot. ca 5 ct. 1930-tal. | 275 000 SEK |
992 | COLLIER, dropp- navette- och briljantslipade diamanter, tot. 42 ct, i magnifik komposition. | Återrop |
993 | RING, spessartingranat 18.90 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 0.77 ct. | Återrop |
994 | BROSCH, emaljarbete med rosenslipade diamanter och orientalisk pärla. Ca 1900. | 20 000 SEK |
995 | HÄNGSMYCKE/BROSCH, carréslipade rubiner med diamanter och grå naturlig pärla. Sekelskifte 1900. | 60 000 SEK |
996 | RING, oval fasettslipad rubin, 4.20 ct, med dropp- och briljantslipade diamanter, tot. 1.40 ct. | 50 000 SEK |
997 | RING, droppslipade rubiner med antikslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. 1890-tal. | 16 500 SEK |
998 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct. | 46 000 SEK |
999 | ARMBAND, briljant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 27 ct. 1950-tal. | Återrop |
1000 | RING, briljantslipad diamant, ca 1.50 ct, med två mindre briljantslipade diamanter. | 46 000 SEK |
1001 | ÖRHÄNGEN, tanzaniter, tot. 4.01 ct, rosa safirer, tot. 5.64 ct samt briljantslipade diamanter, tot. 0.65 ct. | Återrop |
1002 | RING, rosa safir, 1.19 ct, med tsavoriter, 0.80 ct samt briljantslipade diamanter, tot. 0.37 ct. | 10 200 SEK |
1003 | BROSCH, rosa turmalin med antik- och rosenslipade diamanter. Ryssland ca 1850. | Återrop |
1005 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 1.05 ct resp. 1.03 ct enl HRD cert. | Återrop |
1006 | RING, briljantslipad diamant, 6.07 ct. samt smådiamanter. Cert. DPL. | 1 180 000 SEK |
1007 | ÖRHÄNGEN, vardera odlad South sea pärla, ca 17 mm med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct. | 24 000 SEK |
1008 | COLLIER, odlade South sea pärlor, 17-14 mm, kullås med briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct. | 95 000 SEK |
1009 | RING, briljantslipad diamant, 2.01 ct samt mindre briljantslipade diamanter. Cert. EGL. | Återrop |
1010 | RING, cabochonslipad smaragd, 6.84 ct med briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct. | 44 000 SEK |
1011 | BROSCH, baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 9 ct, samt smaragder. 1970-tal. | Återrop |
1012 | RING, briljantslipad diamant, 1.02 ct. Cert. HRD. | Återrop |
1015 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 1 ct. Cert. GIA. | Återrop |
1016 | RING, briljantslipad diamant, 2.36 ct. Cert. IGI. | Återrop |
1017 | RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct. | 17 000 SEK |
1018 | HÄNGSMYCKE, hängande odlad South sea pärla, ca 14 mm, med briljantslipade diamanter, tot. 1.62 ct. | Återrop |
1019 | BROSCH, blå cabochonslipade safirer, rubiner med briljant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 3 ct. 1930-tal. | Återrop |