Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1232 | SPINDELUR, Graham, London, repousséboett, 1700-talets mitt. | 32 000 SEK |
1233 | FICKUR, Richardson, London, duplexgång, för kinesiska marknaden. Ca 1840. | 37 000 SEK |
1234 | FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900. | 12 500 SEK |
1235 | FICKUR, Larpent & Jürgensen, Köbenhamn, cylindergång och subsekund. Ca 1800. | 13 000 SEK |
1236 | FICKUR, cylindergång, Bouvier, Genève. 1800-talets mitt. | 13 000 SEK |
1237 | SPINDELUR, Busch, Hamburg. Tidigt 1700-tal. | 27 000 SEK |
1238 | SPINDELUR, London, repousséboett. Tidigt 1700-tal. | 19 000 SEK |
1239 | SPINDELUR, London, tidigt 1700-tal. | 22 000 SEK |
1240 | SPINDELUR, Meynier, Frankrike. 1700-talets första hälft. | 21 000 SEK |
1241 | SPINDELUR, Frankrike, 1700-talets mitt. | 6 500 SEK |
1242 | SPINDELUR, Courvoisier, Frankrike, kvartsrepeter. Sent 1700-tal. | 17 500 SEK |
1243 | SPINDELUR, Buckingham, London. Tidigt 1700-tal. | 9 000 SEK |
1244 | SPINDELUR, Le Roy, Paris. Sent 1700-tal. | 23 000 SEK |
1245 | SPINDELUR, självslag. Tidigt 1700-tal. | 11 000 SEK |
1246 | SPINDELUR, Le Roy, Paris, för turkiska marknaden. 1700-tal. | 7 500 SEK |
1247 | HÄST, lergods. Han dynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.). | 27 000 SEK |
1248 | FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr). | 10 000 SEK |
1249 | RÖKELSEKAR, keramik. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr). | Återrop |
1250 | URNA, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e. Kr). | Återrop |
1251 | RÖKELSEKAR, keramik. Tang dynastin (618-907). | Återrop |
1252 | FIGURIN, glaserat lergods. Tang dynastin (618-907). | Återrop |
1253 | KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279). | Återrop |
1254 | RÖKELSEKAR, keramik. Song dynastin. | 11 500 SEK |
1255 | VAS, keramik. Ming dynastin. | 4 000 SEK |
1256 | FIGURIN, keramik. Yuan/Ming dynastin. | Återrop |
1257 | RÖKELSEKAR, keramik. Ming dynastin, 1500-tal. | Återrop |
1258 | FIGURIN, keramik. Ming dynastin, 1600-tal. | Återrop |
1259 | FIGURIN, lergods. Ming dynastin. | 12 000 SEK |
1260 | VASER, 2 st, keramik. 1600/1700-tal. | Återrop |
1261 | FIGURIN, lergods. Ming dynastin. | 2 000 SEK |
1262 | SKÅL, keramik. Ming dynastin. | Återrop |
1263 | FIGURIN, keramik. Qing dynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1264 | STEMCUP, keramik. Ming dynastin (1368–1644). | Återrop |
1265 | RÖKELSEKAR, tripod. Ming dynastin, (1368-1644). | 15 500 SEK |
1266 | Rökelsekar, tripod. Ming dynastin. | 8 500 SEK |
1267 | FIGURIN, keramik. Ming dynastin. | 18 500 SEK |
1268 | SKÅL, keramik. Ming dynastin. | 11 000 SEK |
1269 | KANNA med LOCK, nefrit. Arkaiserande. | Återrop |
1270 | SOLSKIVA, nefrit. Arkaiserande. | Återrop |
1271 | KANNA, nefrit. Qing dynastin. | 5 000 SEK |
1272 | PLAKETT, nefrit. Troligen Qing dynastin. | Återrop |
1273 | ORNAMENTDEL, brun sten. Arkaiserande. | Återrop |
1274 | FIGURIN, nefrit. Qing dynastin eller äldre. | Återrop |
1275 | FIGURIN, nefrit. Qing dynastin. | 4 200 SEK |
1276 | PLAKETT, sten. Arkaiserande. | Återrop |
1277 | ASK med LOCK, jade. Qing dynastin. | Återrop |
1278 | BÄLTESSPÄNNE samt PLAKETT, jade, pärlor samt agat. Sen Qing dynasti. | 16 000 SEK |
1279 | FIGURIN/HÄNGE, jade. Qing dynastin. | 10 000 SEK |
1280 | FIGURIN, agat. Qing dynastin. | 4 000 SEK |
1281 | SKÅL med LOCK, nefrit. Kina, arkaiserande. | 5 000 SEK |
1282 | VAS med LOCK, nefrit. Kina. | 5 000 SEK |
1283 | SIGILL, svartgrön sten. Troligen Qing dynastin. Med Qianlongs märke. | 30 000 SEK |
1284 | BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin. | 17 000 SEK |
1285 | SNUSFLASKA med LOCK samt FIGURIN, nefrit. sen Qing dynasty. | 16 500 SEK |
1286 | FIGURIN, nefrit. Qing dynastin. | Återrop |
1287 | PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin. | Återrop |
1288 | PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin. | 8 000 SEK |
1289 | EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr. | Återrop |
1290 | BODHISATTVA, sten. Troligen Gandhara 100-200 e Kr. | 80 000 SEK |
1291 | Figurin, trä. Ming dynastin. | Återrop |
1292 | BODHISATTVA, förgylld brons. Nepal, 1700-tal. | 9 500 SEK |
1293 | AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911). | Återrop |
1294 | FIGURIN, förgylld brons. Mongoliet, troligen 1700-tal. | 20 000 SEK |
1295 | FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911). | 4 700 SEK |
1296 | GRÖN TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal. | 70 000 SEK |
1297 | BUDDHA, förgylld koppar. Troligen Qing dynastin med Qian Long sju karaktärers märke. | 27 000 SEK |
1298 | FIGURIN, förgylld koppar. Sinotobetansk, Qing dynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1299 | BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal. | 7 000 SEK |
1300 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande modell. | 4 600 SEK |
1301 | VAS, brons, Qing dynastin. | Återrop |
1302 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 620 000 SEK |
1303 | PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal. | 17 000 SEK |
1304 | PENSELSTÄLL, bambu. Qing dynastin. | 8 000 SEK |
1305 | SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1306 | VRISTSTÖD, två stycken, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal. | 42 000 SEK |
1307 | LAMPA, lack och horn. Qing dynastin, sannolikt sent 1700-tal eller tidigt 1800-tal. | 205 000 SEK |
1308 | OKÄND KONSTNÄR, akvarell på papper, porträtt föreställande kejsar Hongwu (1368-1398), grundare av Mingdynastin. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1309 | OKÄND KONSTNÄR, akvarell och tusch på siden. Qing dynastin, 1700/1800-tal. | 60 000 SEK |
1310 | OKÄND KONSTNÄR, tvådelad, akvarell på siden. Qing dynastin, troligen 1700-tal. | 7 000 SEK |
1311 | OKÄND KONSTNÄR, fyra akvareller. "Chinesiska Junckare o Sampaner eller Fahrtyg ock Båtar hemsände med Skieppet Gustaf IIIde från Canton år 1784". Qing dynastin, Qianlong, ca 1783. | 26 000 SEK |
1312 | OKÄND KONSTNÄR, blandteknik. Qing dynastin, Canton, omkring 1800. | 105 000 SEK |
1313 | OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, 17/1800-tal. | 7 000 SEK |
1314 | THANGKA, Tibet eller Mongoliet, sannolikt 1800-tal. | 6 500 SEK |
1315 | OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, sent 1800-tal. | Återrop |
1316 | MINIATYRGLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
1317 | SKEPPSPORTRÄTT, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
1318 | BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji". | 12 000 SEK |
1319 | BORD, trä och lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
1320 | SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800. | 8 000 SEK |
1321 | VIKSKÄRM, fyrdelad. Qing dynastin (1644-1911). | Återrop |
1322 | RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 620 000 SEK |
1323 | RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 70 000 SEK |
1324 | RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | 29 000 SEK |
1325 | PENSELBAD, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal. | 9 000 SEK |
1326 | BRICKA, cloisonné. Sen Qing dynasti. | 4 500 SEK |
1327 | RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1328 | DEKORDELAR, två stycken, samt RING, emalj, metall. Sen Qing dynasti. | 4 700 SEK |
1329 | MANDARINKNAPPAR/ÄMBETSMANNA INSIGNIA, 13 stycken, sten, metall och glas. Qing dynastin. | 9 000 SEK |
1330 | ASK med LOCK, lack. Qing dynastin. | 28 000 SEK |
1331 | Vas, lack. Qing dynastin. | 26 000 SEK |