Delvis förgylld, med niellodekor och graverade blommor. Rund på tre kulfötter, konturerat tumgrepp. Längd 11 cm, vikt 76,5 g.
Lagningar vid fötternas fästen.
Jfr. The Russian silver vodka cup av K. Helenius, Helsingfors 2006, sid 48.