78
227437

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 070 - 11 300 EUR
9 850 - 12 300 USD
Klubbat pris
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Draghästar i uppförsbacke" / "Hästar, som vattnas, Stadsgården".

Signerad N. Kreuger och daterad 1906. Duk 65 x 92 cm. A tergo motiv med hästar som vattnas, Stadsgården.

Proveniens

Tidigare i ingenjör och fru Eric Irstads samlingar, Stockholm.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogdelen under år 1907, sid 271 som nr 428.