Mörkbetsat. Lister och knoppar av mässing. Graverad förgylld urtavla. Sifferring märkt "Jacob Dentzel Fecit Vienna" (urmakare 1745-65). Visare för datum, veckodag, månad och månfaser. Symboler för de fyra evangelisterna. Graverat urverk. Höjd 55, bredd 31 cm. Pendel medföljer.
Slitage.
Bengt Fredins samling.