682
239462

BORDSUR, av Jacob Dentzel, Wien, 1700-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 580 - 4 470 EUR
3 790 - 4 740 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Mörkbetsat. Lister och knoppar av mässing. Graverad förgylld urtavla. Sifferring märkt "Jacob Dentzel Fecit Vienna" (urmakare 1745-65). Visare för datum, veckodag, månad och månfaser. Symboler för de fyra evangelisterna. Graverat urverk. Höjd 55, bredd 31 cm. Pendel medföljer.

Slitage.

Proveniens

Bengt Fredins samling.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?