Sköldpadd och mässing. Urtavlan märkt "Kayserliche Hoffbefreiter Ferdinant Müller" (urmakare 1700-talets andra hälft). Urverket märkt "Johan Martin in Augsburg" (1642-1720, urmakare i Augsburg ). Höjd 32, längd 27 cm.
Kompletterad, omarbetad, skador, beslag saknas.
Bengt Fredins samling.