Förgylld brons. Delvis vitemaljerad urtavla märkt "a: Hjerpe Stockholm" (Anders H. urmakare i Stockholm 1818, död 1830). Fyra kvinnofigurer med palm- och lagerkvistar uppbärande urhus. Längd 25, höjd 29,5 cm. Pendel, nyckel, träsockel och glashuv medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Ej funktionstestad.