BORDSPENDYL, empire, av Jonas Cederlund (hovurmakare i Stockholm 1799-1825).
Förgyllt och svärtat trä, samt mässing. Dekor av figurer mellan kolonner. Vitemaljerad urtavla märkt "Jon. Cederlund Stockholm". Höjd 43, längd 35 cm. Pendel medföljer.
Slitage, mässingsdekor senare. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.
×
Logga in
Kunde inte logga in