Inläggningar i boulleteknik med mässing samt dekor av brons i form av örn. Delvis emaljerad urtavla, urverket märkt "Rabby A Paris" (Francois R. urmakare i Paris 1600-talets slut-1700-talets första hälft). Pendylens höjd 77 cm, bredd 38, konsolens höjd 28,5, bredd 42,5 cm. Total höjd 105,5 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Skador, lagningar, slitage.