Vitmålade och bronserade. Oval genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Snidade blommor och blad. Två sign MLB (Melchior Lundberg d.ä., mästare i Stockholm 1775-1812). En signerad med pappersetikett för Carl Fredrik Flodin, stolmakare i Stockholm 1776-95.
Smärre lagningar.