KARMSTOL/GUNGSTOL, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777 ). Gustaviansk.
Svartmålad. Oval stoppad medaljongrygg. Raka kannelerade ben med rosettanfanger och räfflad sköld. I ryggkrön och framsarg snidade blommor. Signerad IEH.
Omgjord på 1800-talet till gungstol, lagningar, ett ben kompletterat.
×
Logga in
Kunde inte logga in