Skivor fanerade med alrot. Bonade tredelade centralfötter. Sammansättningsbara. Båda märkta med pappersetiketter "LARS E. LINDELL, Schatullmakare i Köping". 89x88, höjd 73 cm.
En fot och skivkant med lagning. Mässingsanordning för skivsammansättning senare.