492
208699

SKRIVBORD, av C. K. Edberg (mästare i Stockholm 1843-96). Nyrenässans.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 770 EUR
1 370 - 1 820 USD
Klubbat pris
52 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat samt delvis massivt i valnötsrot samt mahogny. Rikt skulpterad dekor av bl. a. S under kunglig krona. Kopplade ben med H-kryss, ben med hjultrissor. Elva lådor samt hyllplan i uppsatsen. Stora lådan märkt undertill med Drottning Sofias inventariemärkning S under krona samt nummer 21. Märkt undertill med etikett "C K EDBERG Snickare STOCKHOLM Mäster Samuelsgatan N:o 38". Längd 153, bredd 78, höjd 135 cm.

Slitage. Lösa delar.

Proveniens

Drottning Sofia av Sverige (1836-1913).

Carl Knut Edberg blev mästare i Stockholm 1843 med ett mästerstycke i form av ett skrivbord i nyrokoko. Han deltog i världsutställningen i Paris 1855 och Allmänna industriutställningen i Stockholm 1866.