Katedralsinteriör med figurer
Signerad Pieter Neeffs och daterad 1637. Parketterad pannå 36 x 52,5 cm.
Bukowski Auktioner, auktion 355, 27-29 april 1955, kat nr 183. (inköpt för 320 kr), därefter i arv.
Figurerna skulle kunna vara utförda av Jan van der Hoecke (1611-1651)