"Den förtvivlade friaren"
Signerad Ferd. Fagerlin och daterad Df (Düsseldorf) -96. Duk 75 x 65,5 cm.
Axel Gauffin, "Ferdinand Fagerlin 1825-1907", 1910, upptagen sid 150.