"Friherrinnan Ulrica Fredrika Cedercreutz" (1730-1784)
Pastell 67 x 51 cm. Samtida rikt skuren, förgylld och bronserad ram.
Tidigare i af Ugglas samlingar på Yxtaholm, Södermanland, därefter i arv.
"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", "Södermanland", 1908, under Yxtaholm, avbildade sid 391. (med placering i salongen på övre plan)
Friherrinnan Ulrika Fredrika Cedercreutz var gift med greve Mattias von Hermansson i hans andra gifte.