Mörkblå botten med polykrom medaljong, tätt blommönster och hörnornament. Terrakottafärgad huvudbård med stora blom-, granatäppel-, palmett- och arabeskrankor.
Obetydligt ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Sidorna med trampveck, smärre skador och lagningar.