Terrakottafärgad spegel med stor benvit medaljong och ramverk med polykromt heratimönster. Ljus terrakottafärgad huvudbård med stora granatäppel-, palmett-, arabesk- och blomrankor.
Ställvis något slitage, något smutsig, lagningar, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor.