Gröngult bönefält med polykrom blomställning, ampel och ramverk. Ljusgrön nisch med nejlikor, mittfältets kortsidor med stora molnband. Huvudbården indelad i sju smärre bårder med blommor.
Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, skador, lagningar, smärre malskador, hål. Skadade sidor.