VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 281 x 250,5 cm. Sannolikt Aubusson, Frankrike 1700-talets början.
Kinesiserande Verdure. Polykromt landskap med fåglar, blommor, kinesiska byggnader och vattendrag med båt. Ramliknande bordyr med blomranka och hörnornament med sköldar. Delvis fodrad.
Något slitage, smärre fläckar, kompletteringar, lagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in