Gubbe och gumma (ur "auktionsgruppen")
Par ur "Auktionsgruppen". Mannen är signerad Axel Petersson och stämpelsignerad Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn samt daterad 1903. Höjd 29,5 cm. Kvinnan är stämpelsignerad Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn samt med påskrift "egenhändig gåva julen 1917 (?)". Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 28 cm.