FIGURIN, brons, Henri Peinte. Siot-Decauville Fondeur Paris. 1800/1900-tal.
Guldpatinerad. "Sarpedon", signerad H Peinte. Gjutarstämplar. H 62,5.
Inga anmärkningar.