Bestående av; 47 tallrikar, 20 sopptallrikar, två skålfat, åtta olika stekfat, två såssnipor, smörterrin med lock, två pastejformar med lock, sex karotter med lock, terrin med lock och fat. Snarlik dekor i underglasyrblått av flodlanskap. Terrinens längd 34 cm.
Skador, lagningar. (89)