Dekor i rouge de fer och guld av monogrammet AMJB. Bålskålen med beställarens signatur. Bestående av cylinderkanna med lock, tekanna med lock, sockerskål med lock, spillkum med fat, två fat, åtta koppar med fat samt bålskål.
Skador, lagningar. (15)
Made for Johan Jacob Borelius, counstable at the Swedish East Indiaman 'Stockholms Slott' trip 1765-67.