BROSCH, rosa turmalin med antik- och rosenslipade diamanter. Ryssland ca 1850.
Silver/guld. Senare baksida samt tennlödning, litet nagg på sten. Originaletui.
Proveniens
Enl. familjetradition var broschen en gåva av Tsar Nikolaj I till danska operasångerskan Sophie Östergaard (Prima donna vid den kejserliga italienska operan i Moskva).
×
Logga in
Kunde inte logga in