Bemålat trä, spegel, byrå samt bordslampfot i orange, rött och rosa. Alla delar brännstämplade. Byrån 73 x 35,5 cm, höjd 44,5 cm, spegeln 140 x 76 cm, lampfotens höjd 40 cm exkl lampfattning.
Normalt bruksslitage, byrån med delvis hårdare slitage. (3)
Erik Höglund ställde ut speglar från Eriksmålaglas på möbelmässan i Stockholm februari 1967.