"Vita klänningen", 1985
Signerad Helena Bergengren och stämplad a tergo. Kopierad på 1980-talet av fotografen. Silvergelatinfotografi, bildyta, 25,5 x 20,2 cm. Upplaga 20.
Ej examinerad ur ram.
Utställd i Sverige och internationellt, bla på Galleria Hybrydy, Warszawa, 1987.