289
237968

Andres Serrano

(USA, Född 1950)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 300 - 8 090 EUR
6 660 - 8 560 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Andres Serrano
(USA, Född 1950)

"The Interpretation of Dreams (Black Santa)", 2001

Signerad Andres Serrano och numrerad 3/7 a tergo. Cibachrom, silikon, plexi 101,6 x 82,6 cm. Inkl originalram 115 x 95,6 cm.

Proveniens

Paula Cooper Gallery, New York.
Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Separatutställngar på
Photology, Milano
Galleri Charlotte Lund, Stockholm
Grupputställning
"Photographier-to Photograph", Collection Lambert, Musée d'art Contemporain, Avignon.

Andres Serrano, "America and other works", 2004, Taschen förlag. Avbildad.