"Mermaid 18, Weeki Wachee, FL 2007"
Signerad Michael Dweck och numrerad 5/5 a tergo. C-print, perspex, bildyta 108 x 136 cm.
Bildyta 108 x 136 cm.
Michael Dweck har bland annat ställt ut på: Paris Photo, 2004 och 2007. Art Paris 2008, 2009, 2010. Staley-Wise Gallery, New York, 2008 och 2010.
Han är bland annat representerad i samlingarna på The Museum of Modern Art i New York.