"Falling 90 degrees (Every structure is habitable)"
Signerad Monika Nyström och daterad -99 och numrerad 4/8 a tergo. Silvergelatinfotografi monterad på glas, 40 x 40 cm.
Utställningskatalog, "Monika Nyström, Traces", Kiasma, 1999, serien avbildad sid 20-23.