203
233294

David LaChapelle

(USA, Född 1963)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
71 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
David LaChapelle
(USA, Född 1963)

"Uma Thurman", 1997

Signerad David LaChapelle a tergo. C-print, bildyta 58 x 42 cm. Bladstorlek 60,5 x 50,5 cm. Enligt uppgift den enda bild som tagits fram ur en möjlig framtida upplaga på 10.

Tilläggslista

Enligt uppgift den enda bild som tagits fram ur en kommande upplaga på 10. Bilden har varit omslag till tidningen the Face, nr 6, juli 1997.

Proveniens

Inköpt på välgörenhetsauktion i USA där bilden donerats av fotografen.

Bilden har varit omslag till tidningen the Face, nr 6, juli 1997.