Blågrön elastisk neoprenklädsel, tre förkromade stålben, mattpolerade aluminiumfästen. Signerad.
Smärre slitage, söm något öppen.
Fåtöljen inköpt under 1980-talets slut i samband med ett vernissage på inredningsbutiken Clara på Birger Jarlsgatan i Stockholm. Vid denna tillställning var Marc Newson närvarande och signerade då detta exemplar.
Modellen formgiven år 1988 och tillverkades till en början av japanska Idée. Neopren har inte använts efter 1990.