Nr. | Föremål | Klubbat pris |
517 | HUGO ELMQVIST,
vas, Stockholm, ca 1900, jugend. | 7 500 SEK |
518 | HUGO ELMQVIST, brevvåg, ca 1900, jugend. | 3 000 SEK |
519 | HUGO ELMQVIST, byst, Stockholm, jugend, 1900-talets början. | 2 000 SEK |
520 | GUSTAF FJAESTAD, skulpterad stol, så kallad "Stabbestol", Värmland, ca 1900, jugend. | 200 000 SEK |
521 | RAGNAR ÖSTBERG, karmstolar, 1 par, Sverige ca 1907. | 7 000 SEK |
522 | TAKPLAFOND, tillskriven Birger Ekman, Mjölby Intarsia, 1940-tal. | Återrop |
523 | OKÄND FORMGIVARE,
fåtölj, Nordiska Kompaniet 1910-20-tal. | 14 000 SEK |
524 | OKÄND FORMGIVARE, skåp, Sverige 1920-30-tal. | 4 000 SEK |
525 | KNUT HALLGREN, tillskriven, ljuskrona, Stockholm 1920-30-tal. | 7 000 SEK |
526 | AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1920-tal. | 12 000 SEK |
527 | CARL MALMSTEN, skåp, sannolikt för NK, Nordiska Kompaniet ca 1925. | 10 000 SEK |
528 | OKÄND FORMGIVARE samt VICKE LINDSTRAND, vitrinskåp med skåpdel, ca 1933. | 10 000 SEK |
529 | OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, Sverige, 1920-30-tal. | 19 000 SEK |
530 | OKÄND FORMGIVARE, salongsbord, Sverige 1920-30-tal. | 13 000 SEK |
531 | OKÄND FORMGIVARE, fåtöljer, 1 par, Sverige, 1920-30-tal. | 50 000 SEK |
532 | OKÄND FORMGIVARE, stolar, 2 + 2 st, Sverige 1920-30-tal. | 9 500 SEK |
533 | OSCAR NILSSON, praktskåp, Wickman & Nybergs Möblerings- och Snickeriverkstad, Stockholm 1926. | 33 000 SEK |
534 | LJUSKRONA, nysilver. C.G. Hallberg, Stockholm, 1920-tal. H ca 90. | Återrop |
535 | LJUSKRONA, nysilver, 1920-30-tal. H ca 95. | Återrop |
538 | AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Caesar", NK, Nordiska Kompaniet 1928. | 170 000 SEK |
539 | AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Caesar", NK, Nordiska Kompaniet. | 28 000 SEK |
540 | AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Caesar", Nordiska Kompaniet 1928. | 86 000 SEK |
541 | AXEL EINAR HJORTH, bord "Louis II", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 42 000 SEK |
542 | Ivar Johnsson, IVAR JOHNSSON, "Venusurnan", Näfveqvarns Bruk. | 15 000 SEK |
543 | FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns bruk. | 29 300 SEK |
544 | OKÄND FORMGIVARE, väggfontäner, 1 par, sannolikt 1920-tal. | 75 000 SEK |
546 | ANNA PETRUS, skrivställ, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm 1926. | 4 500 SEK |
547 | AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Mora", Nordiska Kompaniet, NK 1929, | 240 000 SEK |
548 | AXEL EINAR HJORTH, soffbord, Nordiska Kompaniet (NK) 1920-tal. | 18 000 SEK |
549 | AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1920-tal. | 10 000 SEK |
550 | FOLKE BENSOW, parksoffor, ett par, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk. | 31 000 SEK |
551 | OSCAR NILSSON, byrå, trelådig, sannolikt utförd av Hjalmar Jackson för Stockholm Stads Hantverksförening, 1930-tal. | 48 000 SEK |
552 | SKÅP, Uno Åhrén, tillskrivet, Sverige 1930-tal. | Återrop |
553 | AXEL-EINAR HJORTH, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 21 000 SEK |
554 | OKÄND FORMGIVARE, byrå, Reiners, Mjölby 1930-tal. | 8 000 SEK |
555 | AXEL EINAR HJORTH, väggspegel "Typenco", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 7 000 SEK |
556 | ELIS BERGH, bordsarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm 1920-tal. | 5 000 SEK |
557 | EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-30-tal. | 12 000 SEK |
558 | LJUSKRONA SAMT LAMPETT, Atelier Torndal, Perstorp 1920-30-tal. | Återrop |
559 | OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, sannolikt Sverige, 1930-tal. | 4 000 SEK |
560 | OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, 1930-tal. | 6 000 SEK |
561 | AXEL-EINAR HJORTH, bord "Utö", NK, Nordiska Kompaniet ca 1934. | 62 000 SEK |
562 | AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet ca 1934. | 16 500 SEK |
563 | AXEL EINAR HJORTH, matbord, "Sandhamn" med sju stolar, "Utö", NK, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 45 000 SEK |
564 | OKÄND FORMGIVARE sannolikt ej Boet, barskåp, 1940-tal. | 50 000 SEK |
565 | FRODE HOLM, sideboard, Illums Bolighus, Danmark 1950-tal. | 13 000 SEK |
566 | GEORG JENSEN, bonbonnière, Köpenhamn 1918, 18k. | 140 000 SEK |
567 | GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1933-44, sterling. | 22 000 SEK |
568 | GEORG JENSEN, ljusstakar, ett par, Köpenhamn 1945-77, | 72 000 SEK |
569 | JOHAN ROHDE för Georg Jensen, kandelabrar, ett par för två ljus, Köpenhamn 1933-44, | 52 000 SEK |
570 | GEORG JENSEN, kaffeservis, 3 delar, Köpenhamn 1945-77, sterling. | 24 000 SEK |
571 | GEORG JENSEN, bricka, Köpenhamn 1919, | 42 000 SEK |
572 | GEORGE JENSEN, saltkar, 4 st, Köpenhamn före 1921, | Återrop |
573 | GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 46 delar "Antik/Continental", Köpenhamn 1945-77, sterling. | 17 500 SEK |
574 | GEORG JENSEN, tobaksburk, Köpenhamn 1945-77, sterling. | 24 000 SEK |
575 | JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling. | Återrop |
576 | JOHAN ROHDE för Georg Jensen,
bestick 28 delar, "Konge/Acorn", | 7 500 SEK |
577 | GEORG JENSEN, serveringsbestick, ett par, Köpenhamn 1933-44, sterling. | 11 000 SEK |
578 | JOHAN ROHDE, kaffeservis, 3 delar, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling, | Återrop |
579 | SKÅL, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32. | Återrop |
580 | GEORG JENSEN, bricka, Köpenhamn 1933-44, sterling, | 18 000 SEK |
581 | GUNDORPH ALBERTUS, skålar, ett par, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-1932, | 10 000 SEK |
582 | HARALD NIELSEN för Georg Jensen, kaffeservis, 3 delar, Köpenhamn 1945-77, sterling, | 12 500 SEK |
583 | HARALD NIELSEN för Georg Jensen, salt- och pepparkar "Pyramid", Jensen & Wendel, | 5 500 SEK |
584 | SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, cocktailshaker, Köpenhamn 1933-44, sterling. | 18 000 SEK |
585 | SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1945-77, | 18 500 SEK |
586 | SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, ljusstakar, ett par, Köpenhamn efter 1945-77, | 7 300 SEK |
587 | SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1945-77, | 11 000 SEK |
588 | SIGVARD BERNADOTTE, skål, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, | 3 500 SEK |
589 | N.M. THUNE, skålfat, Norge 1950-tal, | 4 500 SEK |
590 | DAVID-ANDERSEN, ljusstakar, ett par, Norge 1960-tal. | 8 500 SEK |
591 | Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, skål, Hopeakeskus, Finland 1962, 830/1000, | 6 000 SEK |
592 | TAPIO WIKKALA, skål, Kultakeskus, Finland 1977, 830/1000, | 3 600 SEK |
593 | Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, kanna och skål, Kultakeskus, Käsityö, Finland 1972, sterling, | 6 000 SEK |
594 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, kaffekanna, Lund 1954, | 115 000 SEK |
595 | WIWEN NILSSON, kaffeservis med bricka, 4 delar, Lund 1968-71, sterling. | Återrop |
596 | WIWEN NILSSON, fat, Lund 1933. | 7 500 SEK |
597 | Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, vas, Lund 1959, sterling. | Återrop |
598 | WIWEN NILSSON, vas, Lund 1970, sterling. | Återrop |
599 | WIWEN NILSSON, bestickuppsättning, 102 delar, Lund, olika årtal. | 31 000 SEK |
600 | ATELIER BORGILA, tobaksburk, Stockholm 1951, sterling. | 6 500 SEK |
601 | ATELIER BORGILA, dosa, Stockholm 1936, | 6 000 SEK |
602 | ERIK FLEMING, askkoppar, 4 st, Atelier Borgila, Stockholm 1934. | 5 000 SEK |
603 | ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1953, sterling. | 9 000 SEK |
604 | ATELIER BORGILA, nattvardstyg, 3 delar, Stockholm 1933. | 16 000 SEK |
605 | ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1937. | 4 800 SEK |
606 | ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1947, | 1 500 SEK |
607 | ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1952, sterling. | 3 000 SEK |
608 | ATELIER BORGILA, skrin, Stockholm 1952. | 3 000 SEK |
609 | ATELIER BORGILA, bestickuppsättning, 75 delar, Stockholm 1959-66. | 37 000 SEK |
610 | C.G. HALLBERG, skrin, Stockholm 1904. | 4 500 SEK |
611 | C.F. CARLMAN, karotter, ett par, Stockholm 1936-37. | 18 000 SEK |
612 | C.G. HALLBERG, skål på fotklack, Stockholm 1935. | 3 700 SEK |
613 | ERIC RÅSTRÖM, kaffeservis, 4 delar för C.G. Råström, Stockholm 1945 och 1948, sterling. | 8 500 SEK |
614 | W.A. BOLIN, skål, Stockholm 1950. | 2 700 SEK |
615 | W.A. BOLIN, burk med lock, Stockholm 1952. | 3 600 SEK |
616 | VERA FERNGREN, ljusstakar, fyra stycken, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1967. | 7 500 SEK |
617 | SVEN-ARNE GILLGREN, kaffeservis, 3 delar, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1966. | 5 000 SEK |
618 | SIGURD PERSSON, skål på fot, Stockholm 1968, smed Johann Wist, | 7 500 SEK |
619 | SIGURD PERSSON, ströare, Stockholm 1976, sterling. | 5 000 SEK |