Tre ihopsydda våder. Baksidan med påsydd etikett: Skånegården Flossamatta: "Hjorthagen" komp: MMF Rum 34.
Något slitage, smärre fläckar och skador, lagningar. En kort- och långsidorna med trampveck, ställvis skadade fransar, de flesta saknas.
Ludvig Nobel, Skånegården.
Baltiska utställningen 1914 där Ludvig Nobel köpte denna matta och sedan övertalade Märta Måås-Fjetterström att flytta till Båstad.
Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 93.