889
204044

KIMURA, tillskrivet, fat, Kyoto, Japan, 1960-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Stengods, glasyr i brunt, svart och vitt. Stämpelsignerat. 30 x 30,5 cm.

Små undersides kantnagg.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på NK i Stockholm på 1960-talet.