Stengods, modellerad i "spirande stil", glasyr i blå nyanser samt grönt och brunt. Ristad signatur SALTO 154 B, stämplat DENMARK U i grönt samt böljemärket 2149 i underglasyrblått. Höjd 42 cm.
Obetydlig glasyrnagg på fotkanten.