Björk och jakaranda, runt bord uppburet av tripod med ben i form av stiliserade blad, på sockel. Märkt under sockeln med metallbricka NK R 38002 C 31657. Diameter 80 cm, höjd 60,5 cm.
Ett ben med lagning, smärre skador och slitage.
I NK-arkivet på Nordiska Museet står att läsa: "Beställt av Kungl Svenska beskickningen år 1934".