Björk, bonad och svärtad, dörrpar ovan låda, inläggningar i olika träslag av antikiserande motiv samt skepp och vasa-kärve, inredning av hyllplan, svärtad, snidad benställning. Höjd 166 cm, bredd 85 cm, djup 48 cm. Nyckel medföljer (något rostig)
Obetydligt slitage och små fanérskador.
Erik Wettergren, "The Modern Decorative Arts of Sweden", Malmö Museum 1926. Se samma modell avbildad sid 172: "Wedding- present from the people of Stockholm to the Crown Prince and the Crown Princess of Sweden".