Gjutjärn, patinerat och delvis förgyllt, vardera för tre ljus. Räfflade manschetter, zigzag-mönstrad kantdekor. Höjd ca 48 cm, längd 32 cm.
Slitage, elektrifiering saknas, en skärmhållare saknas, en medföljer. (2)
Francois Baudot, "Gilbert Poillerat maitre ferronier", Editions Charles Moreau 1998. Se snarlik modell avbildad på sid 212, ritad för restaurangen i Eiffel-tornet.