Bronsfot med tredelad stam, godronnerad fotplatta. Under foten märkt TIFFANY STUDIOS NEW YORK 319. Skärmar i iridiserande "Favrile-glass", varje skärm signerad L.C.T Favrile, två extra glasskärmar medföljer. Höjd 33 cm, skärmarna höjd 12 cm.
Skärmarna med nagg mot infästning (en med stötskada). Senare elektrisk sladd.
Inköpt i New York av släktmedlem omkring år 1915. Det var ursprungligen ett par lampor, därav de extra skärmarna.
Robert Koch, "Louis C. Tiffany Glass, Bronzes, Lamps", Crown Publisher's, New York 1971. Se modell 319 avbildad sid 124.