Skiktlimmad björk, flätad naturfärgad sadelgjord. Etikettmärkt och delvis handsignerad BM Komp. 1936 Bruno Mathsson KM Tillv. 36 Karl Mathsson Värnamo.
Skador, nackkudde saknas.
Modellen formgiven år 1933-34. Efter Bruno Mathssons första separatutställning på Röhsska Konstslöjdmuseet 1936 modifierades modell "Vilstol nr 1" till modell "Vilstol nr 36".